Rehabilitacja specjalistyczna w przychodni dziecięcej

Specjalistyczne metody terapeutyczne


W Centrum Małego Dziecka zapewniamy specjalistyczne metody terapii i rehabilitacji. Pracujemy w oparciu o sprawdzoną wiedzę i światowe standardy. Zobacz pełną listę oraz opis stosowanych przez nas metod terapeutycznych.

rehabilitacja dziecięca

 

Wybrane metody fizjoterapeutyczne:

NDT Bobath

NDT Bobath to terapia funkcjonalna, dobierana do wieku i możliwości dziecka. Aktywizuje ona wszystkie układy w ciele pacjenta, po uprzednim specjalistycznym ich przygotowaniu i zabezpieczeniu. Wykorzystuje napięcie męśniowe zbliżone maksymalnie do prawidłowego. Jest prowadzona z zachowaniem liniowości we wszystkich segmentach ciała.


Pierwszy kurs metody NDT Bobath w Polsce odbył się w 1988 r. Poprowadziły go Mary Quinton – fizjoterapeutka wraz z lekarką Elisbeth Koeng (Szwajcaria), które opracowały Metodę NDT-Bobath dla niemowląt. W Polsce Metoda NDT-Bobath stosowana jest z powodzeniem u wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentujących opóźnienia w rozwoju.


Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).

PNF

Metoda PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation), czyli torowanie nerwowo-mięśniowe. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której pacjent potrzebuje. Siła mięśni i zakres ruchu – ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym – są tylko środkiem do uzyskania celu, jakim jest funkcja.


Koncepcja ta postrzega dziecko w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Wykorzystanie najsprawniejszych rejonów ciała prowadzi do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych, bądź uszkodzonych.


Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach. Jest to metoda, w której dziecko musi aktywnie uczestniczyć w terapii, więc jest skierowana głównie do dzieci, które rozumieją polecenia.

Metoda diagnostyczna prof. Prechtla

Metoda Profesora Prechtla służy do jak najwcześniejszego diagnozowania niedojrzałości układu nerwowego, poprzez badanie jakości prezentowanych globalnych wzorcow ruchu (Gms –GENERAL MOVEMENTS). Jej nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy.


Metoda polega na ocenie neurologicznej sprawności dziecka, na podstawie obserwacji jego spontanicznych ruchów. Pozwala na wykrycie ewentualnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.


Badanie opiera się na nagrywaniu dziecka kamerą, w celu uzyskania materiału do analizy przez eksperta – fizjoterapeutę. Nagrywanie obejmuje kilka filmów w ciągu pierwszych 20 tygodni życia dziecka.


Wnikliwa analiza ruchów dziecka jest możliwa właśnie dzięki nagraniom, które można wielokrotnie oglądać. Pozwala to fizjoterapeucie na wykrycie wszelkich nieprawidłowości i odstępstw od normy ruchowej przewidzianej dla danej grupy wiekowej dzieci.


Metoda jest bezstresowa i przyjazna dziecku. Chodzi o to, by zachowywało się naturalnie, a wówczas wyniki badania są miarodajne. Pozwala na wczesne wykrywanie niektórych wad. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod badań, które diagnozę stawiają dopiero w 6 miesiącu życia dziecka – metoda Prechtla pozwala zdiagnozować malca już w wieku 3 miesięcy. Umożliwia TO szybsze rozpoczęcie leczenia i zwiększa szanse dziecka. minimalizując np. ryzyko rozwinięcia się przykurczów.


Pozwala ona na ocenę dziecka jeszcze w łonie matki. Nagrania CD z badania USG w ciąży (które są już standardem w nowoczesnych gabinetach ginekologicznych) warto pokazać do analizy fizjoterapeucie. Już ruchy dziecka w łonie matki mogą być ważnymi sygnałami dla lekarza.

Metoda TIMP

Test zaburzeń motoryki niemowląt (test TIMP – Test of Infant Motor Performance).


Twórcami tej metody są wykładowcy z Uniwersytetu z llinois w Chicago: S.K. Campbell, T.H. Kolbe i inni. Test jest przeznaczony dla dzieci urodzonych po 32. tygodniu ciąży. Nieprawidłowe wyniki są wskazaniem do rozpoczęcia wczesnej rehabilitacji. A następnie TIMP pozwala na określanie postępów prowadzonej terapii.


Test TIMP składa się z: 13 prób polegających tylko na obserwacji oraz 29 prób wywoływanych. Badania wykorzystujące test TIMP, wskazują na jego dużą wartość prognostyczną odnośnie rozwoju ruchowego (motoryki dużej) w 12. miesiącu życia.

Kinezjotaping

Metoda oklejania specjalną taśmą (Tape). Elastyczny, przepuszczający powietrze i samoprzylepny Tape, który odpowiada właściwościom elastycznym ludzkiej skóry. Wynalezienie taśmy w połączeniu z wiedzą z zakresu kinezjologii, doprowadziło do całkiem nowej koncepcji leczenia. Istnieje ściśle określony sposób oraz techniki klejenia.


Kinezjotaping stymuluje wszystkie układy: limfatyczny, krążenia, reguluje tonus mięśniowy i aktywuje układy uśmierzające ból. W wyniku rozwoju tej metody wyłoniły się różnorodne możliwości zastosowania jej w profilaktyce, fizjoterapii sportowej oraz pediatrycznej – jako uzupełnienie terapii funkcjonalnych.

Terapia Manualna

Terapia Manualna to dynamiczny system leczenia zaburzeń czynności narządu ruchu. System ten dostosowuje swoje procedury diagnostyczne oraz lecznicze do nieustannej zmienności organizmu. Narząd ruchu ujmuje jako sferę integrującą osobowość. W następstwie dysfunkcji narządu, pojawia się czynnościowa zmiana stanu tkanek, które przyjmują patologiczną aktywność biologiczną i mogą generować objawy chorobowe.


Zaburzenia czynności narządu ruchu to zatem nie tylko problem bólów kręgosłupa, głowy, kończyn itd. To także problem dysfunkcji narządów wewnętrznych, wywołujących objawy przypominające choroby tych narządów.


Od pewnego czasu wykorzystujemy niektóre techniki terapii manualnej u pacjentów pediatrycznych, jako uzupełnienie terapii funkcjonalnej NDT-Bobath czy PNF min. W przypadkach asymetrii ułożeniowej u niemowląt.


Osteopatia


Jest to metoda diagnozowania, leczenia, ale przede wszystkim cała filozofia opieki medycznej, zwana też medycyną manualną. Skupia się na przywróceniu naturalnej równowagi organizmu i stara się pomóc w uruchomieniu naturalnych procesów homeostatycznych, które wspierają leczenie.


W sferze diagnostyki osteopatia opiera się na analizie ruchomości tkanki, jako miary jej stanu funkcjonalnego. Zdrową tkankę charakteryzuje pewna fizjologiczna, spontaniczna ruchomość. Tam gdzie organizm utracił naturalną możliwość do samoregulacji na różnych poziomach – począwszy od komórki i tkanki, aż po całe układy, tam prędzej czy później powstaje przeszkoda mechaniczna w wyrażaniu tej ruchomości.


Zatem jakiekolwiek ograniczenie ruchu tkanki, a w dalszej konsekwencji zaburzenie jej prawidłowego napięcia, ukrwienia i kontroli neurologicznej, stanowią dla osteopatii oznaką dysfunkcji i wymagają leczenia. W procesie leczenia osteopata wykorzystuje wyspecjalizowane techniki manualne w celu normalizacji ruchomości tkankowej.


Osteopatia wykorzystuje techniki manualne, jako narzędzie do wzmacniania osteopatycznych właściwości organizmu. Podobnie jak elementy terapii manualnej, wykorzystywana jest w celu uzupełnienia terapii pacjentów pediatrycznych.

Masaż Shantala

Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci. Na europejski grunt wprowadził ją francuski położnik Frederique Leboyer.


Korzyści, jakie daje wykonywanie masażu Shantala niemowlęciu:
    • pomaga w uregulowaniu snu,
    • poprawia trawienie,
    • uwalnia od kolek,
    • korzystnie wpływa na stan skóry, krążenie,
    • poprawia naturalną odporność dziecka – dzięki pobudzaniu układu limfatycznego,
    • wycisza i uspokaja,
    • kształtuje w dziecku schemat i świadomość własnego ciała.


Masaż Shantala wspomaga rozwój psychofizyczny dziecka. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem prawidłowego rozwoju społecznego oraz bazą do rozwoju sfery poznawczej.


Metoda ta ułatwia nawiązanie więzi emocjonalnej z maluchem i zrozumienie jego potrzeb komunikowanych w sposób niewerbalny. Ten rodzaj masażu może stosować każdy rodzic, gdyż jest on łatwy do nauczenia.

Drogi Użytkowniku,

25 maja b.r. obowiązują nowe przepisy o ochronie danych osobowych (RODO).Centrum Małego Dziecka, szanując prawo do prywatności swoich Użytkowników i ich opiekunów prawnych podejmuje działania mające na celu zabezpieczenie Państwa danych przy równoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu świadczonych usług. W załączeniu przekazujemy Państwu informację dotyczącą zasad przetwarzania Państwa danych osobowych.

Z poważaniem,

Dyrekcja i pracownicy

 

Centrum Małego Dziecka

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.