Poradnik dla Rodziców Nowych Klubowiczów

Jak pomóc dziecku  i przygotować je do uczestnictwa w zabawach Klubu dziecięcego?

Pozwalając dziecku uczestniczyć w zajęciach klubu dziecięcego, dajecie mu Państwo niezwykłą szansę na to, aby samodzielnie postawiło pierwsze kroki w przyszłość. To żłobki i kluby dziecięce są miejscami, w których dziecko po raz pierwszy bez rodziców dołącza do grupy rówieśników.

W zależności od charakteru dziecka i jego usposobienia, adaptacja do klubu przebiega różnie. Jedni już od samego początku czują się w nowym miejscu niczym „ryba w wodzie”. Inni potrzebują nieraz kilku tygodni, aby zaakceptować grupę dzieci i opiekujące się nimi panie.

Wiemy, że decyzja o pozostawieniu dziecka pod opieką w klubie jest równie stresująca dla rodziców, którzy pragną wszystkiego, co najlepsze dla swoich dzieci, jak i dla maluchów, które rozpoczynają całkiem nowy etap w swoim życiu.

 

Dlatego przedstawiamy najważniejsze rady, dzięki którym będziecie się mogli Państwo przygotować do tego wydarzenia.

  • Już nawet na kilka tygodni przed odwiedzeniem klubu dziecięcego, należy rozmawiać z dzieckiem o tym miejscu: opowiadać o zabawach z innymi dziećmi, wspólnych spacerach, posiłkach.
  • Dzieci są niesamowitymi radarami naszych emocji, dlatego niezmiernie ważne jest, aby nie pokazywać im swojego niepokoju związanego z nową sytuacją.
  • Świetnym pomysłem jest zapisywanie dziecka do klubu, do którego uczęszcza już jakiś kolega lub koleżanka – obecność znajomych dzieci złagodzi stres związany z nowym miejscem, wzmocni wzajemne relacje.
  • Czas, na który pozostawiacie Państwo dziecko w klubie powinien być stopniowo wydłużany: należy zacząć od dwóch, trzech godzin dziennie.
  • Można, a nawet należy, pozwolić dziecku zabierać ze sobą do klubu ulubioną zabawkę – dzięki niej, w początkowej fazie oswajania się z nowym miejscem, dziecko nie będzie czuło się samotne.
  • Kiedy nadejdzie już moment pozostawienia dziecka samego w klubie, nie powinniście Państwo przedłużać pożegnania. Należy obiecać maluchowi, że przyjdziecie po niego po obiedzie, drzemce czy po skończonej zabawie – unikajcie sformułowań „za jakiś czas”, „za parę godzin” czy „niedługo”. Dziecko w tym wieku nie ma jeszcze poczucia czasu, ale powinno mieć punkt odniesienia i wiedzieć, w którym momencie dnia rodzice wrócą.
  • Na pierwszy dzień w klubie warto wybrać dzień, w którym nie musicie Państwo jeszcze iść do pracy – dzięki temu zapewnicie sobie poczucie spokoju.

 

W klubie dziecięcym maluchy codziennie podejmują nowe wyzwania i aktywizowane są do różnych działań. Dzięki przebywaniu w grupie rówieśników, uczą się dzielenia zabawkami, wspólnego tańczenia, naśladują swoje zachowania. Szybciej poznają nowe słowa i nabywają umiejętności: obserwując się podczas posiłków, uczą się korzystania ze sztućców, w łazience wszystkie próbują siadać na nocniczki, podpatrują swoje zachowania podczas zabaw twórczych, muzycznych i zajęć ruchowych.

Dzieci, stając się członkami grupy rówieśników, empatycznie wspierają się, namawiają do wspólnych aktywności, a zapał innych stanowi bodziec do działania.

 poradnik dla rodziców Centrum małego dziecka

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.